Fotoreportér roka 2012
- Podrobnosti
- Uverejnené: štvrtok, 16. august 2012, 22:08
- Napísal: Radovan Mišík - ONEHALF
FOTOREPORTÉR ROKA je súťaž pre neprofesionálnych fotografov regiónu Komárno, ktorú organizuje Regionálne osvetové stredisko v Komárne sa blíži ku koncu. Uzávierka súťaže bude 28. septembra 2012, zasadnutie odbornej poroty 2. októbra 2012.
Počas roka sme pre priaznivcov reportážnych, dokumentárnych a streetfotografií zorganizovali počas Komárňanských dní FOTOVÍKEND s Ladislavom Vallachom, reportérom TASR a STREETPHOTO WORKSHOP s Radovanom Mišíkom, spoluzakladateľom stránky www.streetphoto.sk. Fotografi získali teoretické aj praktické základy týchto žánrov. Fotili sme na uliciach Komárna, navštívili sme volejbalový turnaj, ale aj Rodeo Show v Iži. Napriek horúčavám sme sa nevzdávali a snažili sme sa zachytiť ten vysnívaný rozhodujúci moment.
Čo sa týka súťaže, nadviazali sme spoluprácu s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky, ktorá prevzala odbornú záštitu nad súťažou a venovala reklamné predmety pre účastníkov. Podarilo sa nám získať aj ceny do súťaže.
Našimi sponzormi sú: firma ZONER s.r.o., ktorá do súťaže venovala 6 kusov elektronických PRO verzií softwaru Zoner Photo Studio 14 a vydavateľstvo PC REVUE, ktoré venovalo do súťaže 6 kníh o fotografii (rôzne tituly). Patrí im za to veľká vďaka!
Slávnostné vyhodnotenie súťaže a odovzdávanie cien bude 5. októbra 2012 v galérii Základnej organizácie CSEMADOK v Komárne na Námestí Kossutha 3. Výstava potrvá do 24. októbra 2012.
Každého fotografa z regiónu Komárno povzbudzujeme, aby sa do súťaže prihlásil. Okrem nenahraditeľných skúseností majú šancu získať aj zaujímavé ceny, stretnúť sa osobne s členmi poroty, vymeniť si zážitky, tipy a triky pri streetovaní a pod. Hor sa do ulíc, na podujatia a samozrejme s foťákmi. Každému prajeme dobré svetlo, bystré oči a veľa šťastia!
S pozdravom
Mgr. Vojtech Valkó
Jana Mačicová
Tematicky je táto súťaž vymedzená na 2 skupiny, ktoré sa členia na vekové kategórie.
I. reportážne a dokumentárne fotografie - do tejto skupiny je možné prihlásiť len tematicky jednotnú sériu fotografií, ktoré dokumentujú nejakú akciu, udalosť spoločenského života. Optimálny počet fotografií v jednej sérii je 3 - 5. Oceňované budú len celé série fotografií.
II. streetfotografie - do tejto skupiny je možné prihlásiť len samostatné fotografie, ktoré zachytávajú jedinečné, neopakovateľné momenty zo života obyčajných ľudí priamo z ulice, z námestí, parkov a pod. Maximálny počet prihlásených fotografií je 5.
Hlavným poslaním súťaže je osloviť neprofesionálnych fotografov, ktorí radi fotia ľudí, momenty, okamihy z ich života alebo významné podujatia v spoločenskom živote miest a obcí. Chceme osloviť mladšiu aj staršiu generáciu, aby si zobrali svoje fotoaparáty na prechádzku po uliciach, na koncerty, festivaly a športové akcie, na kultúrne podujatia či napr. obecné dni. Zachytávali pravdivé, objektívne a väčšinou úprimné udalosti okolo seba. Zároveň sa však snažili aj o umelecké poňatie, aby na fotografiách vystupovala nielen dokumentárna, ale aj umelecká, výtvarná hodnota. Táto hodnota spočíva nielen v autentickom zobrazení, ale najmä v zosilnení emočného momentu, ktorý sa už neudeje, pretože je jedinečný. Dokonalý záber by mal byť silný a zaujať diváka na prvý pohľad.
Ďalším poslaním súťaže je návrat k fotografovaniu samotnému. To znamená bez dodatočných úprav a spracovaní fotografie pomocou počítačových programov - alebo aspoň ich minimalizovanie. Reportážne, dokumentárne a hlavne streetfotografie sú práve preto výnimočné, lebo zachytávajú a dokumentujú jedinečné náhodné momenty, ktoré sa do určitej miery predvídajú, hľadajú, čaká sa na ne. Fotografi, fotoreportéri trávia viac času v teréne, medzi ľuďmi, na podujatiach, hľadajú tému priamo na ulici. Dodatočnej úprave fotografií sa venuje menšia pozornosť. Pri úpravách v PC sa často robí prevod do čiernobiela. Týmto žánrom to nezvyčajne pristane a hlavne sa vylúčia všetky farby, ktoré by mohli na fotografii "kričať". Farby odpútavajú pozornosť a ľudské oko by mohlo to podstatné prehliadnuť. Akékoľvek výrazné a zreteľné retušovanie nie je prípustné, musí byť zachytená skutočnosť. Estetickú pôsobnosť fotografií autor dosahuje napríklad pomocou zachytenia strnulosti postáv, ich tvárí, s čierno-bielym kontrastom, taktiež s rozmazanými tvárami v dave, pohľadmi, ktoré sú nakomponované v celku s ostatnými v momente fotografovania."