Felix Lupa - ROZHOVOR

Prinášame Vám prvý rozhovor na tomto portáli s vynikajúcim 37- ročným izraelským street fotografom. Felix Lupa sa narodil v roku 1972, detstvo prežil na Ukraine, teraz pôsobí v Izraeli. Postupne sa zaoberal rôznymi druhmi fotografie ako napr. módou, krajinkami a reportážami nielen v Tel Avive, ale i na medzinárodnej úrovni. V poslednej dobe sa venuje prevažne street fotografii. 

Onehalf: Felix, aký si mal pocit, keď som Ťa oslovil a požiadal o rozhovor pre prvý slovenský portál venovaný streetfotografii?

Felix: Cítil som sa poctený...zvlášť preto, že ma oslovil niekto z inej krajiny ako Izrael.

 

Onehalf: Viem, že si prežil detstvo na Ukrajine, v bývalom Sovietskom zväze. Siahajú Tvoje fotografické začiatky až tam, alebo si prepadol tomuto koníčku až neskôr?

Felix: Fotografia bola mojím koníčkom už v útlom detstve. Začal som fotografovať po tom, ako sme emigrovali do Izraela. Mal som 6 rokov. Profesionálnej fotografii sa venujem už viac ako 15 rokov. V súčasnosti zaberá fotografovanie väčšinu môjho času.Onehalf: Prečo práve street fotografia? V dnešnom svete nie je veľmi rozšírená, väčšina ľudí fotí krajinky, makro, portréty, ale street fotografie málokto. Čo Ťa k nej priviedlo?

Felix: Ako väčšina fotografov, aj ja som sa určitú dobu venoval fotografovaniu krajiniek, portrétov, fotil som aj makro a zátišia.  Ale až keď som začal fotografovať ľudí na uliciach som zistil, že to je presne to, čo ma baví a čo chcem robiť. Výzva a uspokojenie pri fotografovaní ľudí na ulici sú obrovské. Tento typ fotografie prebudí v človeku jeho najlepšie stránky, naučí ho veľa o iných ľuďoch a ešte viac o sebe samom.Onehalf: Ako často chodíš fotiť do ulíc? Je fotografia Tvojím zamestnaním, alebo je to iba krásny koníček?

Felix: Fotografovať chodím tak často, ako je to len možné. Väčšinou robím na dlhodobejších projektoch. Fotografii sa venujem profesionálne; živí ma práca pre rôzne noviny, časopisy, televíziu, vediem kurzy, prednášky a workshopy o fotografii v Izraeli, ale aj v zahraničí. Fotografia nie je pre mňa len profesiou a koníčkom, ale aj spôsobom života.


 
Onehalf: Tvoje pôsobenie je asi hlavne v Izraeli, v Tel Avive, kde žiješ. O tomto meste sa hovorí,  "že nikdy nespí". Skvelých momentiek je tam asi požehnane. Musí to byť raj pre fotografov ako ty. Je to tak?

Felix: Áno, najaktívnejší som naozaj v Tel Avive. Fotím vo dne, v noci, v celom meste. Ľudia si zvyčajne myslia, že fotiť v cudzej krajine je ľahšie, fotogenickejšie. Som si istý, že každé mesto na svete má svoje čaro a jedinečný charakter a kdekoľvek na svete môžete nájsť vždy veľa zaujímavých námetov na fotenie.


Onehalf: Z väčšiny Tvojich fotiek je cítiť širšie ohnisko. Aké objektívy a ohniská používaš najčastejšie?

Felix: Používam fotoaparát Leica M6 a širokouhlé objektívy Leitz, Carl Zeiss a Voigtlander: 15mm, 18mm, 25mm a 40mm.

 
Onehalf: Aké praktiky používaš pri fotení ľudí? Ideš rovno na vec, aby Ti neunikol rozhodujúci okamih, alebo najskôr nadviažeš slovnú komunikáciu, prípadne očný kontakt?

Felix: Predovšetkým sa snažím fotiť tak, aby ľudia nevideli, že ich fotografujem a aby si ma nikto nevšímal. Preto konám rýchlo, potichu a som stále v pohybe. Nadviazanie očného kontaktu väčšinou ústi do nevydarenej fotografie. Je vždy dôležité, aby ste sa s fotografovanými subjektmi aj rozprávali, ale až potom ako ich odfotíte, nikdy nie predtým!
 

Onehalf: Stretávaš sa často s negatívnymi reakciami  pri fotení ľudí na ulici? Zažil si napríklad fyzický útok na Tvoju osobu?

Felix: Iba zriedka zažívam negatívne reakcie ľudí, pretože sa snažím, aby som sa nedostával do napätých, vyhrotených situácií. Ak sa tak však stane, snažím sa to napraviť v priebehu niekoľkých sekúnd. Nikdy ma nikto pri street fotografovaní fyzicky nenapadol.


Onehalf: Keď fotografuješ, tvorí sa Ti lepšie ak si sám, alebo chodievaš fotiť aj s nejakými kamarátmi?

Felix: Street fotograf je ako lovec – rád pracuje sám. Ak pracujete spolu s niekým iným, nemôžete sa naplno koncentrovať a dosiahnuť naozaj dobre výsledky.
 

Onehalf: Máš nejaké fotografické vzory v oblasti streetphoto, ktoré Ťa inšpirovali?

Felix: Ja som vlastne začal so street fotografiou predtým, ako som vôbec vedel, že taký žáner existuje. Moju prácu neovplyvnil žiadny iný fotograf. Vždy som čerpal inšpiráciu zo samotnej ulice a ľudí v uliciach, a nie zo žiadnych kníh alebo od iných fotografov. Aj z tohoto dôvodu nemám doma ani jednu knihu s fotografiami.
 

Onehalf: Čo by si odkázal našim čitateľom na Slovensku?

Felix: Odkaz, ktorý by som chcel odovzdať street fotografom nielen na Slovensku, ale všetkým fotografom je, že by mali pracovať s ľuďmi na uliciach uvážene a citlivo. Nezabúdajte, že sú aj iní street fotografi, ktorí prídu po Vás. Nekonajte tak, aby ste si znepriatelili ľudí a sťažili to tak aj iným fotografom. Podstatou dobrej street fotografie je osobnosť fotografa a nie jeho fotoaparát. Jeho osobnosť dozrieva postupne; ulica ju formuje, až kým do nej úplne nezapadne. Želaním každého street fotografa je cítiť sa na ulici ako doma.

 Rozhovor s Felixom Vám sprostredkoval Radovan Mišík.

Ako Felix vníma ulicu si môžete prečítať v článku: Ulica očami Izraelského fotografa - Felix Lupa

Ďalšie fotografie nájdete tu: Felix Lupa - GALÉRIA

 

Viac info o Felixovi na stránke: www.felixlupa.com.

Share
comments