Rui Palha - ROZHOVOR

Rui je sympatický Portugalčan, ktorý o sebe hovorí, že je "obyčajný" street fotograf. Myslím, že slovo "obyčajný" je velmi skromné a jeho snímky moje slová určite potvrdzujú. Narodil sa v apríli 1953 a v súčasnosti žije v Lisabone. Fotografia je jeho koníčkom od 14-tich rokov. Do roku 2001 jej nebol až tak oddaný a vyskytli sa v jeho tvorbe aj dlhšie prestávky. Posledných takmer 10 rokov jej však venuje skoro všetok svoj voľný čas.

 Onehalf: Aký je Tvoj postoj k fotografii? Skús nám o sebe niečo povedať.

Rui: Fotografia je mojou veľmi dôležitou súčasťou….je objavovaním, zachytávaním toho, čo srdce v danom momente cíti a vidí, prítomnosťou v uliciach, zážitkom, porozumením, poznaním a hlavne dáva priestor slobodne byť, žiť a myslieť…”

Nerád o sebe rozprávam. Táto úloha prináleží iným, oni by mali posúdiť, čo robím na tomto svete.
 

Onehalf: Aké sú tvoje fotografické začiatky?

Rui: Ako je vyššie spomenuté, fotografia je mojím koníčkom už od mojich 14 – tich rokov. Mal som aj tmavú komoru, ale aby som bol úprimný, vždy som mal najradšej okamih "stlačenia spúšte na ulici".

 

Onehalf: Podľa Tvojho portfólia súdim, že máš najradšej práve street fotografiu. Aký žáner fotografie ti je ešte blízky?

Rui: Mám rád ľudí, portréty, momenty, výrazy, atď… Keď som bol mladý, tak som samozrejme skúšal aj  úplne iné žánre, ako napríklad abstraktnú fotografiu. Postupne som prišiel ku street fotografii, ktorej sa venujem doteraz.


Onehalf: Koľko času v tvojom osobnom živote venuješ samotnému "streetovaniu" ? Živíš sa fotografiou?

Rui: Ak som zdravý a cítim sa dobre, tak vyrážam do “mojích ulíc” každý deň. Zvyčajne prejdem pešo okolo 10, 15 alebo aj 20 km denne...prechádzam sa, rozprávam sa s neznámymi ľuďmi, fotografujem čo môžem a čo cítim. Niekedy je to jednoduché, inokedy zasa nie. Veľakrát idem rovnakou trasou, ale zakaždým sa mi zdá iná - aj napriek tomu, že je tá istá....menia sa ľudia, menia sa situácie.

Street fotografovanie je tak trochu samotárske (túlam sa ulicami sám), ale ja to vnímam inak – vždy sa cítim byť sprevádzaný svetom, ktorý ma obklopuje.
Fotografia nie je moje zamestnanie, som a vždy budem len večný amatér a učeň.


Onehalf: Ako sa Ti fotografuje v tvojom rodnom Portugalsku? Sú miesta, kde Ti to ide lepšie ako "doma". Poniektorí fotografi opisujú Portugalsko ako "raj pre street fotografa".

Rui: Ani tu v Portugalsku nie je streetovanie až také jednoduché. Je tu veľa „zakázaných miest“…ale práve nebezpečenstvo je to, čo mám rád. Oveľa jednoduchšie je fotografovanie „streetiek“ v Španielsku alebo vo Francúzsku.
 

Onehalf: Čo  uprednostňuješ - digitál alebo analóg?

Rui: Oboje, ale v poslednom čase dávam prednosť digitálnemu fotoaparátu. Dôležitý je však predovšetkým moment, ktorý zachytávam, druh aparátu nie je podstatný.


Onehalf: Aku techniku a ohniská používaš najčastejšie pri love rozhodujúcich momentov?

Rui: Používam niekoľko druhov aparátov - SLR, DSLR ako aj kompaktné fotoaparáty. Fotím vždy na ohnisku v rozmedzí od 14 do 50 mm. Väčšinou fotím so širokouhlými objektívmi, pretože mám rád, keď môžem byť „blízko“ mojich objektov. Existuje jeden výrok od Roberta Capa, ktorým sa riadim: „ Ak vaše fotky nie sú dosť dobré, neboli ste dostatočne blízko.“

 

Onehalf: Ako u teba prebieha samotné fotenie na ulici? Píšeš, že často a rád komunikuješ so svojimi objektami, predpokladám, že až po exponovaní. Nie?

Rui: Závisí od situácie a miesta. Vždy sa ale snažím najskôr fotiť a až potom komunikovať.
 

Onehalf: Ktorú tvoju street fotografiu považuješ za tvoju najlepšiu?

Rui: Neviem odpovedať na túto otázku. Hlavným predmetom mojich fotografií sú ľudia. Vždy budem hľadať námet na tú "pravú" fotografiu, ktorú sa mi zatiaľ nepodarilo odfotografovať, a možno sa mi to ani nikdy nepodarí.


Onehalf: Určite si sa veľakrát dostal aj do nepríjemných situácií, v ktorých ľuďom vadilo tvoje fotografovanie. Ako riešiš podobné situácie?

Rui: Áno, samozrejme...fotím aj na veľmi „agresívnych miestach“, kde nájdete rôzne typy  ľudí, ale aj keď sa dostanem do problémov, snažím sa ich riešiť vždy nadviazaním pokojnej konverzácie.
 

Onehalf: Maš nejaké obľúbené miesta, kam sa neustále vraciaš?

Rui: Ulica je moje obľúbené miesto.  A potom hocijaké miesto, kďe sú ľudia, skutoční ľudia.
 


Onehalf: Aké máš fotografické vzory, ktoré usmernili tvoju tvorbu?

Rui: Rozhodne ma najviac ovplyvnili: Henri Cartier-Bresson, Elliot Erwitt a Doisneau.
 

Onehalf: Čo by si chcel odkázať našim street fotografom a čitateľom na Slovensku?

Rui: Užívajte si pohyb v uliciach, milujte a rešpektujte ľudí. Každý street fotograf by mal mať rád ľudí a mal by ich rešpektovať. Oni sú hlavní účinkujúci v street fotografii.

 

 

Viac fotografií nájdete na Rui-ovej osobnej stránke: www.ruipalha.com a v našej galérií: Rui Palha - GALÉRIA
 

 

Rozhovor s  Rui-om Vám sprostredkoval Radovan Mišík-ONEHALF.

 

Share
comments